Bitcoin nie jest odporny na cenzurę: Samozwańczy Satoshi Craig Wright (Op-Ed)

Veröffentlicht von

Craig Wright, człowiek, który twierdzi, że jest wynalazcą Bitcoinów Satoshi Nakamoto, mówi, że Bitcoin nie jest i nigdy nie miał być, odporny na cenzurę.

Według Wrighta, który napisał w poście na blogu z 10 lipca zatytułowanym What is Censorship Resistance, powszechne założenie, że posiadacze Bitcoin Era są chronione przed cenzurą gospodarczą jest niczym innym jak mitem.

I przerażające jest to, że Wright może mieć rację.

Craig Wright: Nie ma oporu cenzury wobec Bitcoinów.
Ostatni wpis na blogu Wrighta zawierał analogie między Bitcoinem a zwykłą gotówką i monetami. Jeśli ktoś wydaje 5 dolarów na kawę używając gotówki, żadna władza nie zmruży oka. Jednakże, jeśli ktoś próbował kupić prawie wszystko za pomocą 20.000 dolarów w gotówce, stwierdza Wright, dzwonki alarmowe nieuchronnie dzwoni. Wright napisał:

„Mit, że Bitcoin ma być ‚odporny na cenzurę‘ jest właśnie taki. Bitcoin to elektroniczna gotówka. Podobnie jak w przypadku gotówki, używanie elektronicznych monet (Bitcoin) pozostaje prywatne i jest mało prawdopodobne, aby można było je śledzić w przypadku niewielkich kwot. W związku z tym, że stosowanie bitcoinów lub gotówki jest skalowalne, należy je zgłaszać i monitorować“.

Ale nawet jeśli taka transakcja zostałaby zgłoszona, jakie działania można realnie podjąć w celu jej zamrożenia, odwrócenia lub zatrzymania? Według Wrighta, nie byłoby to zbyt trudne.

Ty też możesz lubić:

Czy Bitcoin Claimant Craig Wright próbował się zabić? Dokumenty sądowe Ujawniają
Satoshi Claimant Craig Wright: Bitcoin in Grips of Communist Takeover
Powódca Bitcoin Craig Wright ostrzega przeciwników: Topór jest w mojej dłoni, i zaraz spadnie ciężko.
Rząd może przejąć twojego Bitcoina
Wright stwierdza, że aby agencja rządowa zamroziła lub przesunęła fundusze użytkownika Bitcoinów, współpraca prawna byłaby wymagana tylko przez cztery podmioty.

btc_hashrate_mining_pools
Cztery baseny górnicze kontrolują 57% haszyszu Bitcoina. Źródło: Coin.Dance
Byłyby to cztery największe baseny wydobywcze Bitcoinów widziane powyżej, które pomiędzy nimi stanowią 57% haszyszu Bitcoinów w czasie pisania. Wright powiedział:

„Nigdy nie ma więcej niż czterech podmiotów, które byłyby potrzebne do spełnienia nakazu sądowego jakiegokolwiek rodzaju. Innymi słowy, nakaz sądowy przeciwko czterem węzłom Bitcoinów (górnikom) może spowodować, że transakcja będzie musiała zostać zamrożona, a następnie przeniesiona“.

Można by argumentować, że takie działania zostały już podjęte w sprawie Bitcoin, ale nie przez rządy. W 2010 roku, co stało się znane jako „incydent z przelewem“, dwa adresy Bitcoinów zostały omyłkowo przyznane po 92,2 mld Bitcoinów. Sieć Bitcoinów krótko zeszła na dół, a w ciągu następnych pięciu godzin, górnicy miękko rozwidlili się do nowego łańcucha ze zaktualizowanymi zasadami konsensusu, które wymazały błędne transakcje.

W 2012 r., kiedy blok zawierający więcej transakcji niż zwykle siał spustoszenie w sieci, górnicy podjęli podobne działania, by oderwać się od problematycznego łańcucha i przejść do nowego łańcucha, jak gdyby nigdy nic.

Zdolność górników Bitcoin’a do zmiany zasad konsensusu za zgodą większości jest cechą charakterystyczną, a nie błędem. Ale jest to również dowód na to, że to, co wielu uważa za niezmienny łańcuch blokowy, w rzeczywistości nie jest wcale niezmienne.

Emerytowany klucz alarmowy Bitcoin’a

Od prawie pięciu lat Craig Wright twierdzi, że jest Satoshi Nakamoto, anonimowym wynalazcą Bitcoina. Dlatego twierdzi, że klucz alarmowy, który wcześniej został wbudowany w Bitcoin, został przez niego stworzony. I, twierdzi Wright, jest to dowód, że Bitcoin nigdy nie miał być odporny na cenzurę w ogóle.

Klucz alarmowy jest teraz wycofany z Bitcoin’a, który widział administratorów systemu daje możliwość wysyłania połączeń alarmowych w całej sieci Bitcoin. Wiadomości mogą być wysyłane kierując górników do odrzucenia pewnego bloku lub zamrożenia pewnej transakcji. Dwanaście alertów zostało wysłanych w latach 2012-2014, zanim funkcja ta została usunięta z kodu w 2016 roku. Wright stwierdził:

„Niektórzy ludzie próbują ci powiedzieć, że ‚odporność na cenzurę‘ oznacza, że nie możesz zamrozić funduszy. Ponownie, tacy ludzie są w błędzie. Kiedy wprowadziłem klucz alarmowy, spełniając niektóre aspekty tego, co powiedziałem, można było zrobić w białej księdze, pozwoliłem węzłom zamrozić niewykorzystane wyjścia transakcji (UTXO) i transakcje“.

Czy Wright ma rację?

Jednym z dominujących narracji Wrighta jest to, że zaprojektował Bitcoina do pracy w ramach wspólnych ram prawnych. Ta narracja jest sprzeczna z ruchem cypherpunkowym, który postrzegał Bitcoin jako sposób na obalenie praw i ominięcie rządów. Wright napisał:

„Bitcoin nie ma na celu powstrzymania rządu przed zamrożeniem Bitcoinu, i nie jest odporny na cenzurę“. Bitcoin jest publiczny. To, co Bitcoin robi, działa zgodnie z prawem.“

W opinii Wrighta, wszystko, co byłoby wymagane do odwrócenia transakcji Bitcoin jest współpraca górników Bitcoin’a z władzami prawnymi. Jak stwierdzono wcześniej, tylko cztery baseny górnicze stanowią większość potęgi górniczej Bitcoinu – i wykazano, że górnicy ci byli już wcześniej w stanie odwrócić transakcje.

Niezależnie od opinii społeczności krypto walutowej na temat „Faketoshi“ Craiga Wrighta, nawet zatrzymany zegar jest r